1831/​1551

Kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande med håndtag af træ, kaffekande med gennembrudt lågknop i form af krone. Mærket HCW, Københavns bymærke, 1936. Vægt 1065 gr. H. 8–22 cm. (3)

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.

Auktion

Varia, 2. august 2018

Kategori
Vur­dering

6.000 DKK

Solgt

Hammerslag

3.200 DKK  

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
3.200 DKK
3.000 DKK