Foto endnu ikke klar
1514/1538
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, værk signeret Reform Glashütte, serienr. 75052, støvkapsel af guld, alle kapsler signeret Reform Glashütte serienr. 75052. Ca. 1900. Vægt ialt 99 gr. Kassediam. 52 mm. Samt urkæde af 14 kt. guld (karabinlås ej guld), vægt ialt 14 gr. (2)
Uret kan gå men defekt optræk. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Glas mangler. Kasse med talrige buler. Krone og kædering ej guld.
Varia, 2. april 2015
Vurdering
Hammerslag
18 bud