903/​26

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

“En malkescene”. Sign. monogram 1841. Olie på lærred. 25,5×33.

Karl Madsens fortegnelse over Johan Thomas Lundbyes malerier nr. 90 (under 1840–1841).

Udstillet: Kunstforeningen, “Malerier af Johan Thomas Lundbye (1818–1848)”, 1931 nr. 52.

Litteratur: Kunst i Privat Eje, bind I , 1944 s. 366 afb. og omtalt: “Det ypperste af konsulinde Chr. G. Hansens billeder turde dog være en lille studie til Kunstmuseets ”En malkescene“. Lundbye deltog i konkurrencen om den Neuhausenske præmie, hvor opgaven lød på en malkescene inspireret af Christian Winthers digt ”Aftenmøde":

Sid stille hos din røde Ko, Og bliv kun ikke bange; Vi har jo sladdret jevnt, vi to, Saa mange hundred Gange. Jeg sætter mig i Kløvret blødt, Imens du Koen malker, Mens Gjøg i Skoven kukker sødt, Og Stork i Mosen stalker.

Lundbye vandt ikke præmien!

Studien “ejer alle Lundbyes mest hjertevindende egenskaber som skildrer det sjællandske landskab, hans blide romantik og hans sværmeriske begejstring for de karakterfulde linier i dette landskab”. (Kunst i Privat Eje, s. 366).

Karl Madsen, “Johan Thomas Lundbye 1818–1848”, 1949 omtalt s. 68 afb. s. 73. Forfatteren skriver bl.a. om Lundbyes forhold til naturen: “Naturopfattelsen er i nær slægt med naturpoesien i datidens danske digtning. Luften var fuld af sang og klang, af Christian Winthers sjællandkse og Blichers jyske poesier, og grundakkordern, med klang fra myter og sagaer, vare anslåede af Oehlenschläger og Grundtvig. Digerne sang en egen sjæl ind i naturen og malerne kunne ikke være døve for deres sang.”

Det charmerende maleri er en studie til maleri på Statens Museum for Kunst: “Motiv fra Christian Winthers træsnit ”Aftenmøde“. Landskabet fra Dronningholms Slotsbanke”. (Inv.nr. KMS431).

Proveniens: Smedemester F.W. Doberck. Konsul Chr. C. Hansen. Konsulinde fru Chr. G. Hansens samling af dansk malerkunst. Grosserer Erling Hansen. Bruun Rasmussen auktion 421, 1981 nr. 131 afb. på frontispicen.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK