1950/​548

Arthur Köpcke (f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977)

“Continue ... Stücke aus den Jahren 1958 bis 1964 in Form einer Ideenkartei”. Flere enkeltdele sign. Köpcke, 28/30. Udgivet af Edition René Block, Berlin 1972. Montage og collage på sort karton. Version forsynet med objekter. Mixed media. Box måler H. 30. B. 36. D. 22.

Litteratur: “Arthur Köpcke. Bilder und Stücke”, Daadgalerie Berlin; Museum am Ostwall Dortmund; Gemeentemuseum Den Haag & Kunsthalle Kiel, 1988–89, lignende boks ill. s. 168–69.

Mindre aldersslitage på box. Manglende dele på karton nr. 31, 37, 40–42, 58, 69 og 82. Der er to nr. 35 og ét ark uden nummer.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK