1920/1610
Russisk Gudsmoderikon, tempera på træpanel monteret med oklad af rigt punslet og drevet forsølvet oklad og haloer af messing. 19. årh. 35×30.
Oklad: Ridser og mærker. Bemalet ikon: Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Varia, 16. maj 2019
Vurdering
Hammerslag