1920/​1610

Russisk Gudsmoderikon, tempera på træpanel monteret med oklad af rigt punslet og drevet forsølvet oklad og haloer af messing. 19. årh. 35×30.

Oklad: Ridser og mærker. Bemalet ikon: Mindre krakeleringer samt afskalninger.

Varia, 16. maj 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK