1635/1202
Damearmbåndsur af stål. Model DateJust, ref. 6917. Chronometer certificeret automatisk værk med dato. Sort skive med sølvfarvede visere og eftermonterede diamanter. Rolex Jubilee lænke af stål med foldespænde. Omkreds ca. 18 cm. Et ekstra led medfølger. Urets diameter 25 mm. Ca. 1978–79.
Rolex æske medfølger. Servicekvittering dateret 19. juni 2014.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Smykker, 31. august 2016
Vurdering
Hammerslag