899/1445
Bent Karlby (f. Aa 1912, d. 1998)
“Mosaik”. Pendel med stamme af messing, monteret med to koniske skærme af hhv. lilla- og grålakeret metal. Formgivet 1959. Udført 1960'erne hos Lyfa. H. 33. B. 37.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. fatninger mrk LYFA. Bund skærm mangler. Vi garanterer ikke for funktionaliteten.
Design, 10. december 2020
Vurdering
Hammerslag