2041/500
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Et par loungestole betrukket med patineret naturskind, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1980. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Armlæn med overfladekrakeleringer. Delvist porøst skum.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag