Victor Johansen (f. Buerup 1888, d. 1963)
To landskabsmotiver af hhv. ænder og vadefugle, samt strandskader ved kyst. Sign. V. Joh., dateret hhv. 31 og 34. Akvarel og bly på papir. Lysmål 34×47 og 31×45. (2)
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022