853/​399

Italiensk cembalo med ét manual, omfang C/E-d''' af bemalet og forgyldt træ, (47 taster med kort oktav i bassen), 2 sæt 8' strenge med hvert sit register, 'false inner-outer', kassens yderside dekoreret med bladværk og ornamenter og arabesker, klappens underside dekoreret med myhologisk sceneri med Venus og Satyr, senere understel af forgyldt træ og fem ben udskåret med bort og monopodia. Instrumentet Napoli, 17. årh.s anden halvdel. H. 16. L. 158. B. 69,5. Kassen 19. årh. H. 86. L. 167. B. 79.

Proveniens: Cembaloet er købt i Wien 1945 og har været i samme familie siden.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Russisk, møbler, varia, ure, 27. november 2014

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK