2008/​513

Rud. Rasmussen

Sjældent spisebord af massiv cubamahogni med udtræk og og fem tillægsplader af fyrretræ, profilerede ben. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 75. L. 135./375. B. 90. (6)

Spisebord udført på bestilling på grundlag af Kaare Klint model 4739.

Pæn patineret stand med aldersvarende brugsspor herunder ridser, mærker samt minimale hak. Ene side på ben ujævn falmet. Mindre område på top, hvor lak er slidt af.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

13.500 DKK

13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK