Oscar Schütte (f. Bygholm, Hatting Sogn 1837, d. København 1913)
Brystbillede en face af en ung kvindelig model. Sign. O. Schütte. Olie på lærred. 60×42,5.
Retoucheringer. Nogle afskalninger. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
12 bud