1906/​1182

Hugo Grün m.fl.

Perlesmykkesæt af 14 kt. guld bestående af dobbeltradet perlehalskæde prydet med talrige kulturperler og lås af 14 kt. guld prydet med ni kulturperler, ring og et par øreclips af 14 kt. guld hver prydet med kulturperle. Halskæde perlediam. 4,6, 6 og 7 mm. Lås diam. 22 mm. Ring perlediam. 8 mm. Øreclips perlediam. 6 mm. Øreclips diam. 14 mm. L. 50 cm. Str. 55. (4)

Lås stemplet H.Gr.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Smykker, 6. februar 2019

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag