2043/​315

Aksel Holmsen m.fl.

Et sæt på seks norske mokkaskeer af forgyldt sterlingsølv, prydet med emaljearbejde med nordiske landskaber. Stemplet Norne. Tre erindringskeer og én gaffel af forgyldt sterlingsølv og emalje. Udført hos A. Michelsen. Desuden dansk 1 krone - Chr. V, monteret som ske med snoet skaft afsluttet af en ørn. Samlet vægt ca. 260 gr. (11)

En mokkaske med afslag på emalje. Slitage på forgyldning. Almindelig brugspatina.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

1.200 DKK