12021/195
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et sæt på seks stole med stel af forkromet stål, skaller af blålakeret lamineret træ. Model 3107. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1972 og 1973. (6)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, pletter og mærker. Afskalninger. Revner i træet. Skaller og stel med lettere skævheder. Nogle manglende plastsko.
Kunst, antikviteter & design, 21. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud