1432/710
Svend Aage Madsen (, Møbelarkitekt MDA)
Fritstående skrivebord af teak, letbuet front med seks skuffer, bagside med hylde og to skabe med nedklappelige låger, indrettet med bar og hylder, plade med kehlet kant. Udført hos Sigurd Hansens Møbelfabrik. H. 76. L. 137. B. 73.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 5. august 2014
Vurdering
Hammerslag