2147/979
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 284”. Armstol med stel af bøg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyseblå uld. Udført og mærket hos Getama.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. november 2021
Vurdering
Hammerslag