1840/9570
Jacob Bang (f. København 1932, d. 2011)
“Marinotglas”. Skål samt flakon af klart og rosa glas, indlagt med luftbobler. Ej sign. Udført hos Holmegaard, 1930erne. H. 6–14. Skål: Diam. 15. (2)
Nogle mindre overfladeridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag