1949/8630
To dele russisk sølv bestående af:
Ske af sølv med snoet skaft og laf graveret med monogram. Uidentificeret mester ER / EK?, guardein Ivan Vonifatievich Ievstigneiev, Skt. Petersborg 1875, lødighed 84. Vægt ca. 69 gr. L. 18,5.
Samt sukkerskovl af sølv smedet med fugleklo. Ej mesterstemplet, guardein Alexsandr Timofeievich Sheviakov, Skt. Petersbrog 1890, lødighed 84. Vægt ca. 50 gr. L. 15,5. (2).
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag