922/​287

Mehmed Melih Devrim Nejad (f. Istanbul 1923, d. Nowy Sacz, Polen 1995)

“Lumière de Saragossa”, 1973. Sign. Nejad samt sign. på bagsiden Mehmed D. Nejad med titel. og datering. Olie på lærred. 35×63.

Proveniens: Privatsamling, Danmark, Erhvervet direkte fra kunstneren.

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK