2004/972
Rud Thygesen, Bernt (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen, Bernt (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
Sofabord og to armstole af mahogni, sider og ryg med flet. Sædehynde betrukket med brunt farvet skind. Udført hos hhv. Rud. Rasmussen snedkerier og Botium, stole mærket. Bord: H. 56. L. 120. B. 80. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bord med skjolder.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud