2442/​770

Hans Engholm

Svend Åge Willumsen (, Møbeldesigner)

Cirkulært bakkebord af teak, håndtag beviklet med sjeneflet, sortlakeret foldestel med tilspidsende ben. Model 4508. Formgivet 1957. Udført og stemplet hos Fritz Hansen. H. 42. Diam. 60.

Litteratur: “Mobilia” nr. 33, april 1958.

Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?