2442/​770

Hans Engholm

Svend Åge Willumsen (, Møbeldesigner)

Cirkulært bakkebord af teak, håndtag beviklet med sjeneflet, sortlakeret foldestel med tilspidsende ben. Model 4508. Formgivet 1957. Udført og stemplet hos Fritz Hansen. H. 42. Diam. 60.

Litteratur: “Mobilia” nr. 33, april 1958.

Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.950 DKK

10 bud

902908 (Autobud) 1.950 DKK
802930 1.900 DKK
902908 (Autobud) 1.850 DKK
802930 1.800 DKK
902908 (Autobud) 1.750 DKK
802930 1.700 DKK
902908 (Autobud) 1.650 DKK
802930 1.600 DKK
902908 1.550 DKK
802930 1.500 DKK