2131/855
Lænestol af elm med tremmeryg. Indbygget udtrækkelig skammel. Udført som prøvemodel hos Fritz Hansen, 1940'erne.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skjolder og tørhed i træ. Nogle revner i finéren.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud