2045/859
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
To hestefigurer af bøg. Ej stemplet. Udført hos Kay Bojesen. H. 14. L. 15. (2)
Begge figurer med ru overflade og med nogle revner i træet. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag