2045/​859

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

To hestefigurer af bøg. Ej stemplet. Udført hos Kay Bojesen. H. 14. L. 15. (2)

Begge figurer med ru overflade og med nogle revner i træet. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 3. november 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag