Thomas & John Barton
Thomas & John Barton lommeur med spindelgang og repetition på klokke, i gennembrudt dobbeltkasse af guld, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, forgyldt værk med runde baluster piller og repetition på to hamre, signeret T. & J. Barton, Manchester, No. 1450, støvkapsel af forgyldt metal signeret Thos & Jno Barton, Manchester. Ydre kasse ej stemplet. Manchester 1770'erne. Vægt ialt 118 gr. Kassediam. 39/46 mm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018