2125/555
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
Justérbar bordlampe med stamme af forkromet metal. Skærm og fod af creme lakeret metal. Udført hos Koranda. 20. årh.s første halvdel. H. 44.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og lakafskalning. Overfladerust. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud