2413/​7501

Shara Hughes (f. Atlanta, Georgia 1981)

Interiør. Sign. Shara Hughes. Tusch og farvekridt på papir. Bladstørrelse 28,5×38.

Udstillet: ”Shara Hughes: I’ll Just Have to Work with it”, Galerie Mikael Andersen, København 2008. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet herfra af nuværende ejer.

Undersøgt i rammen. Områder bemalet med tusch centralt omkring lænestolen fremstår falmede. Antagelig på grund af sollys. Papiret irregulært i nedre højre hjørne, antagelig originalt.

Samtidskunst, 26. marts 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK

28.000 DKK