Ejler Bille (f. Odder 1910, d. Ørby 2004)
“Spadserende Form”, (1933–34). Sign. E. Bille, 6/6. Bronzestøberstempel “Jensen Cire Perdue”. Bronze. H. 28, L. 23, B. 24.
Litteratur: Dorte Kirkeby Andersen “Ejler Bille 90 år”, Silkeborg Kunstmuseums Forlag, 2000. Gipsversion gengivet s. 29. Litteratur: “Et tilbageblik - om Ejler Bille malerier og skulpturen”, Fr. G. Knudtzons Bogtrykkeri, København 1983. Litteratur: “Ejler Bille - A pioneer of COBRA. Retrospective 1933–1996”, udstillingshæfte fra Museu da Casa Brasileira, 1998. Version gengivet s. 9.
Proveniens: Galleri Franz Pedersen, Horsens.
Malerier, skulpturer og foto, 6. juni 2018