877/​329

John Ellicott (f. London 1706, d. 1772)

Engelsk George III standur med spilleværk i kasse af mahogni indlagt med lister af messing, toppen med tre kugler af messing og forgyldt gitterværk, skive af forgyldt mesing med gennembrudt hjørneornamentik af forgyldt bronze i form af gennembrudte rocailler og slynget bladværk, forsølvet timekrans med romer og arabertal, værk med datoviser, minutviser, ‘Strike- Not Strike’, ‘Silent- Not Silent’, 27 klokker samt stor slagklokke, repetion. Sign. 'Ellicott, London'. 18. årh.s slutning. H. 275. B. 59. D. 29.

Melodier: Huntsmans Chorus La Divine Home Sweet Home My love is my Lassi Tancreda Dashing white Sergant Oh no! we never mention Her Plough Boy Robin Adair

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Konditionsrapport ved forespørgsel.

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Standure

Vur­dering

120.000–150.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK