2008/67
Julius Theodor Tuxen (f. København 1820, d. Vamdrup 1883)
Amazone med bue og pil. Sign. Jul. Tuxen 1859. Olie på lærred. 27×23,5.
Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger ved nedre kant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag