2249/552
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Et sæt på seks stole af eg, betrukket med lyst stribet uld. Model 54. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Åbne samlinger/limninger i ryggen på tre stole.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
12 bud