1644/510
Mogens Voltelen (f. Sørup, Gulborgsund 1908, d. Gentofte 1995)
“Københavnerstol II”. Hvilestol af eg. Sæde, ryg samt armlæn af patineret kernelæder. Model MV60. Formgivet 1960. Udført af snedkermester Niels Vodder.
Model præsenteret på Snedkerlaugets Udstilling, 1960. Litteratur: Grethe Jalk, “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, Bind IIII, 1957–1966, s. 144–145.
Pæn patineret stand. Nogle mindre ridser, mærker og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
Vurdering
Hammerslag
17 bud