893/​424

Van Cleef & Arpels

Rubin-, safir-, smaragd- og diamanthalskæde af 18 kt. guld prydet med talrige facet- og cabochonslebne rubiner, safirer, smaragder og brillantslebne diamanter. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Signeret. Serienr. 12740. L. ca. 44 cm. B. ca. 2,5 cm. Vægt ca. 132 g. Halskæden består af fire led, som kan omdannes til bl.a. to armbånd. Alle led er individuelt stemplede. Paris, ca. 1960.

Proveniens: Hidrørende fra Europæisk fyrstehus.

Smykker og tasker, 27. februar 2020

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK