Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Kommode af teak med tilhørende bogkasse, otte større og mindre skuffer, monteret med specialhåndtag af messing. Model A 234. Udført hos C.M. Madsen for FDB. Kommode H. 94. B. 122. D. 43,5. Bogkasse H. 86. B. 122. D. 44. (2)
Litteratur: FDB katalog 1964–65, s. 38.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign” 2007, s. 135.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Nogle stødmærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
20 bud