2008/536
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 16”. Kommode af eg, front med seks skuffer. Designet 1951. Udført og stemplet hos Ry Møbler. H. 71,5. B. 100. D. 49.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader. Mindre vandskjolder. En nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag