2015/​760

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen

To armstole med stel af mahogni. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos Snedkermester Gustav Berthelsen. (2)

Proveniens: Kunstforeningen Gl. Strand.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1948.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 44–45.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, mindre hak og smuds. Skind med defekter herunder krakeleringer og revner. Et armlæn med løse samlinger.

Moderne kunst og design, 7. april 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK