Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen
To armstole med stel af mahogni. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos Snedkermester Gustav Berthelsen. (2)
Proveniens: Kunstforeningen Gl. Strand.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1948.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 44–45.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, mindre hak og smuds. Skind med defekter herunder krakeleringer og revner. Et armlæn med løse samlinger.
Moderne kunst og design, 7. april 2020