2048/663
Ubekendt designer, Friedrich Kieslers stil
Et par skulpturelle lænestole med stel af krydsfinér og tværsprosser af gråmalet bøg. Udspændt med Canvasbund polstret med lammeskind. Beslag af rustfrit stål. Ca 1960–70erne. (2)
Restaureret. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nyere lammeskind
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud