Niels Georg Henriksen (f. Faaborg 1855, d. København 1922)
Unika skønvirke skål af sterlingsølv drevet med tang og støbt med muslingeskaller lang basen. Sign. N.G. Henriksen. A. Michelsen, København 1919. Vægt 610 g. Diam. 20 cm. H. 9 cm.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre buler.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juni 2022