1841/9627
Simon Gate (f. 1883, d. 1945)
Likørservice bestående af bakke, karaffel samt otte glas af bruntonet sodaglas. Ej sign. Udført hos Orrefors-Sandvik, 1920erne. Glas H. 9,5. Karaffel: H. 30. Bakke: Diam. 30. (10)
Almindelig patina, herunder mindre ridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag