1841/​9627

Simon Gate (f. 1883, d. 1945)

Likørservice bestående af bakke, karaffel samt otte glas af bruntonet sodaglas. Ej sign. Udført hos Orrefors-Sandvik, 1920erne. Glas H. 9,5. Karaffel: H. 30. Bakke: Diam. 30. (10)

Almindelig patina, herunder mindre ridser og mærker.

Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK