2142/681
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor vase af lertøj dekoreret med rødbrun glasur med horndekorerede blade i blåt med grønne elementer. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 35,5.
Enkelte overfladeridser og mærker. Øverste kant med et ca. 1,4 cm. afslag i glasuren. Hele vasens overflade er angiveligt behandlet med transparent lak.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag