2142/​681

Kähler

Stor vase af lertøj dekoreret med rødbrun glasur med horndekorerede blade i blåt med grønne elementer. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 35,5.

Enkelte overfladeridser og mærker. Øverste kant med et ca. 1,4 cm. afslag i glasuren. Hele vasens overflade er angiveligt behandlet med transparent lak.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK