Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
To vaser og en skål af stentøj. Dekoreret med hhv. transparent grå glasur med brune elementer, guldharepelsglasur og solfataraglasur. Alle sign. monogram, hhv. 241–4, 458 og 20957. Kgl. P. Unika. H. 5,2–11. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
29 bud