1434/38
Skønvirke lysekrone af messing, med arme til tre elpærer. 20. årh.s begyndelse. H. 84. Diam. 45.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Patina. Bruun Rasmussen garanterer ikke for den elektriske installations fremtidige funktionsduelighed.
Ældre malerier og møbler, 18. august 2014
Vurdering
Hammerslag