1348/850
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Seks dele stentøj bestående af fem vaser og en lav skål. Dekoreret med glasurer i brunt, grønt, blåt og okker. Sign. hhv. E.St.N. og Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo. H. 2,4. - 14,5. (6)
Lille cirkulær grønglaseret skål med minimalt afslag på kant. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. november 2013
Vurdering
Hammerslag
16 bud