2109/907
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Safaristol med stel af ask. Sæde, ryg og hynde med lyst kanvas. Armlæn og stropper af kernelæder. Model 4700. Designet 1933. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
35 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||