899/​117

Ludvig Brandstrup (f. Tranekær, Langeland 1861, d. København 1935)

Portrætbuste af Georg Brandes (1842–1947). Sign. L. Br. 16/8 1912. Støbt hos L. Rasmussen, København. Patineret bronze. H. 53.

Georg Brandes var kritiker og litteratuforsker. Kendt for bl.a. sine banebrydende forelæsninger, bl.a. “Hovedstrømninger i i det 19. århs litteratur”. Han regnes traditionel for teoretikeren bag “Det Moderne Gennembrud”.

Proveniens: Antageligt bestilt af direktør for Tuborg, Benny Dessau (1868–1937) der var en nær ven af Georg Brandes. Der findes en portrætbuste forestillende Benny Dessau udført af Brandtstrup, der stod i Tuborgs gamle administrationsbygning i Hellerup, som antageligt er bestilt ved samme lejlighed.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK