2116/742
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To vaser af stentøj, modelleret med hhv. trekløverformet munding og riller i relief. Dekoreret med hhv. turkisgrøn og rødbrun glasur. Turkisgrøn vase stemplet Saxbo, Denmark. Brun vase sign. E.St.N., 108. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Begge udført 1950–1968. H. hhv. 15 og 18. (2)
Almindelig patina. Turkisgrøn vase 3 sort.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag
38 bud