1403/1526
Russisk “rejse” ikon forestillende Gudsmoderens hensoven, tempera på træ dækket af rigt punslet og ciseleret sølvrømme. Lødighedsstempel 84, mesterstempel(kyrillisk) H.? , utydeligt bystempel, stemplerne delvis slidt og ridset. 19. årh. 11,8×10,5.
Ramme revnet i bund på yderste kant. Ridser og mærker.
Varia, 16. januar 2014
Vurdering
Hammerslag