Christen Nielsen Overgaard (f. Stjær 1851, d. Tåstrup 1929)
“Chr. V udgiver Danske Lov”. Studie. Usigneret. Betegnet C. N. Overgaard på blændrammen. Olie på lærred. 57,5×47.
Christian V udgav Danske Lov i 1683, og skabte derved retsenhed i Danmark.
Retoucheringer. Krakeleringer. Mindre afskalniger. Behov for rensning. Én lille reparation/lap på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020